google.com, pub-4785136224982704, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sağlık İçin Yaz Meyveleri Tüketin

yaz meyveleri

 

 

 

 

Yaz mevsimiyle birlikte birbirinden güzel meyveler rafları süslüyor. Canlı renkleri ile dikkat çeken bu meyvelerin sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor.

Genel özelliğiyüksek oranda antioksidan içermeleri ve kansere karşı koruyucu olan özellikleri ise şöyle sıralanıyor;

Yeşil erik

Sindirimin düzenli ve yeterli çalışmasını sağlıyor. Mide gazı, kabızlık ve gaz problemlerini önlüyor. Diş etlerini güçlendiriyor. Vücut içi hasarı önlüyor.

Çilek

Düzenli çilek yemek LDL (kötü) kolesterol seviyesinin düşürüyor. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırıyor. Kansere karşı koruma sağlıyor. Alzheimer riskini azaltıp, kalp ve damar sağlığını koruyor.

Kiraz

Beyin sağlığını koruyor. Beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesi için kullanılan “melatonin” içeriyor. Bu şekilde uykusuzluğu gideriyor. Kirazda bulunan “antosiyanin“nin iltihap arttırıcı bazı enzimleri baskılıyor.

Kayısı

Kalp sağlığını koruyor. Gözün korunmasına yardımcı oluyor. Yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarının riskini düşürüyor. Vücutta sıvı dengesinin sağlanmasına, kalp ritminin korunmasına, kasların hareket etmesine, sinir sisteminin doğru çalışmasına yardımcı oluyor.

Dut

Kanseri önlüyor. Kan pıhtılaşmasına engel oluyor. Kanı temizliyor. Karaciğeri temizliyor. Böbrekleri güçlendiriyor. Soğuk algınlığını ve gribi önlüyor. Kan şekerini düzenliyor. Kalp sağlığını koruyor. Kötü kolesterole karşı fayda veriyor. İştah açıyor.

 

About yakup sarıçiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir