Instagram
Home / PÜF NOKTASI / MAKARNA HAŞLAMANIN PÜF NOKTALARI

MAKARNA HAŞLAMANIN PÜF NOKTALARI

makarna

 

1.Büyük ve derin bir tencere seçilmelidir
Makarnayı yapacağınız tencerenin büyük olması gerekir. 1 paket makarnayı haşlamak için o 5 litre su kullanılmalıdır. Su yüksekliği tencerenin 3/4’ünü geçmemelidir. Fazla su doldurulursa kaynadığı zaman tencereden taşar, az suda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir.

2.Su kaynadıktan sonra tuz eklenmelidir
Makarna bol tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu olan suda haşlanmalıdır. Tuzu baştan değil, su kaynadıktan sonra 5 litre suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde eklemek gerekir.

3.Makarnanın haşlandığı suya kesinlikle yağ konulmamalıdır
Haşlama suyuna yağ konulursa makarnalar birbirine yapışmaz gibi bir rivayet vardır. Oysa yağ makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturur ve makarnanın sos tutuşunu azaltır.

4.Makarnayı suya atmadan önce iyice fokurdaması beklenmelidir
Ne kadar aceleniz olursa olsun su iyice kaynamadan makarnaları tencereye atmamak gerekir.

5.Makarnaları suya atınca hemen karıştırmalıdır
Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonra da 3 dakikada bir arasıra karıştırılmalıdır.

6.Makarna kapağı açık tencerede ve harlı ateşte pişirilmelidir
Makarna kesinlikle ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

7.Sos için makarnanın haşlama suyundan biraz ayrılmalıdır
Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayrılmalıdır. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir, kolayca nüfuz etmesini sağlar.

8.Makarna paketinde belirtilen pişirme süresinden 2 dakika önce kontrol edilmelidir
Mükemmel bir makarna yapmak için üzerindeki pişirme süresine uymak gerekir. Ancak tencerenin büyüklüğü, suyun ısısı gibi sebeplerle bu süre değişiklik gösterebilir. Özellikle soslu makarnalarda sosla birlikte pişmeye devam edeceğinden fazla pişmemesi gerekir. “Al Dente” kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması için kontrol edilmelidir. Çok pişirilen makarna sosu yeterince tutamaz.

9.Makarna süzgeçle süzülmeli, kesinlikle yıkanmamalıdır
Makarna pişer pişmez bekletmeden küçük delikli ve ayaklı bir süzgeçle süzülmelidir. İri delikli süzgeçlerde pişirme suyunun bir anda boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Oysa makarna biraz nemli kalırsa sosunu iyice özümser. Makarna kesinlikle yıkanmamalıdır. Yıkanırsa lezzetinden ve besin değerinden çok şey kaybeder. Sadece salatalarda soğuk olarak kullanılacağı zaman yıkanmalıdır.

10.Makarna süzüldükten sonra hemen sosla karıştırılmalı ve yenmelidir
Makarna süzgeçte bekletilmemelidir. Süzülür süzülmez hemen içinde sıcak sos olan tavaya alınmalı ve 1 dakika kadar sosla karıştırılarak birlikte pişirilmelidir. Bu arada ayrılan makarna suyundan eklemek de lezzet ve kıvam verecektir. Makarnayı yeterli miktarda sosla karıştırmak çok önemlidir. Sos makarnaya iyice bulaşmalı ancak makarnalar sos içinde yüzmemelidir.

About yakup sarıçiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: