Instagram
Home / MANŞET / Çatal Kaşık Düzeni Nasıl Olur ?

Çatal Kaşık Düzeni Nasıl Olur ?

çatal kaşık düzeni

SOFRADA KAÇ ÇEŞİT KAŞIK, BIÇAK VE ÇATAL OLUR?
KAŞIK: Yemek kaşığı ve tatlı kaşığı bulunur.
ÇATAL: Salata çatalı, tatlı çatalı, balık çatalı, meyve, meze, çerez çatalları
BIÇAK: Yemek, et, tatlı, balık bıçağı
Bu kaşık, çatal ve bıçaklar, sofranızdaki mönüye göre kullanılır. Et olmayan bir sofrada tabi ki et bıçağı olmayacaktır. Ya da balık olmayan bir sofraya balık çatalı koymanın gereği yoktur.

ANA YEMEK KAŞIK VE BIÇAĞI
Sağ tarafta: Dıştan içe, yani tabağa doğru (sağdan sola) sıralama şöyle yapılır.Çorba kaşığı en dışta, solunda salata bıçağı ve ana yemek bıçağı konulur. Sofrada balık v.b. varsa, sıralama ilgili bıçaklar da sola doğru devam eder.

ÇATALLAR TABAĞIN SOLUNDA
Sol tarafta: Tabağın sol tarafına çatallar gelir. Sıralama yine tabağa göre dıştan içeri doğru, yani soldan sağa şeklinde yapılır.Salata çatalı en dışta, yanında da ana yemek çatalı bulunur.

TATLI ÇATAL VE BIÇAĞI ÜSTTE
Üstte: Yemek tabağının bir iki santim kadar üzerinde ise tatlı çatalı ve kaşığı bulunur. Tabağın biraz üzerine gelecek çatal ve kaşığın sap ve kafa yönleri de kullanımına göre değişir. Mesela çatalın baş kısmı sağa dönük, sap kısmı sola dönük olmalıdır. (Sol elle tutulduğu için) Onun arkasında (Masanın ortasına daha yakın olan tarafa) ise tatlı kaşığı gelir. Tatlı kaşığı ters yönde yani sap kısmı sağa doğru gelecek şekilde konulur. (Sağ elle tutulduğu için) Eğer tatlı kaşık yerine çatalı gerektiriyorsa (baklava gibi) o halde tatlı kaşığı yerine çatal konulur.

About yakup sarıçiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: