google.com, pub-4785136224982704, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Baharatların Mucizevi Faydaları

baharatlar

Kimyon Faydaları: Çin, Ortadoğu, Meksika, Hint ve özellikle Türk mutfaklarında kullanılan bir baharattır. Mideye iyi gelmesiyle birlikte gaz giderici özelliği de vardır. Köftelere, bulgurlu yiyeceklere ve bazı et yemeklerine çok yakışır.

Karabiber Faydaları: Boğaz ağrılarına ve öksürüğe çok iyi gelir. Her yemeğe rahatlıkla kullanabileceğimiz karabiber yalnızca yemeklere tat vermiyor aynı zamanda sindirimi arttırmaya da yardımcı oluyor.

Nane Faydaları: Her çeşit yiyecekte kullanılan nane enfes kokusu ve ferah tadı ile bir çok tatlı, tuzlu ve içeceğe uyum sağlar. Naneyi kurutulmuş ya da yaş olarak tüketebiliriz. Salatalara, çorbalara, limonata gibi soğuk içeceklere ve bazı tatlı çeşitlerine çok yakışıryor. Nane, mide bulantısının azalmasına yardımcı olur ve stres giderici bir etkisi de vardır.

Kekiğin Faydaları: Bir Akdeniz lezzeti olan kekik yine Akdeniz bölgesinin gözbebeği olan zeytine, etlere, köfteye, balık çeşitlerine ve sebzelere çok yakışıyor. Kekik aynı zamanda mideye de çok iyi geliyor.

Kırmızı Biberin Faydaları: O eşsiz acı tadı ile sıcak, soğuk her türlü yemeğin en iyi dostudur. Acı kırmızı biberin iştah açıcı özelliği vardır. Hem acılık hem de renk verdiği için çokça tercih edilir. Çorbalara, et yemeklerine, sebze yemeklerine çok yakışır.

Kişnişin Faydaları: Kişnişin lezzetini bilenler bu tattan asla vazgeçemezler. Genellikle Akdeniz ve Doğu bölgelerinde kullanılır. Bulgurlu yiyeceklere, zeytinyağlı dolma çeşitlerine, köftelere, et ve sebze yemeklerine çok yakışır.

Sumağın Faydaları: Güneydoğu Anadolu’da yetişen bir bitkinin meyvelerinin öğütülmesi ile elde edilir. Ekşimsi bir tadı olduğu için kebaplarda ve salatalarda kullanılır.

Tarçının Faydaları: Kendine özgü bir ağacın kabuğundan elde edilen kokulu bir baharattır. Tatlılarda ve içeceklerde kullanıldığında enfes kokusu ve yoğun aromatik tadı ile vazgeçilmezdir. Boza, salep gibi içeceklerde kullanıldığı gibi bazı sütlü tatlılarda, kek, bisküvi ve pasta yapımlarında kullanılır. Küçük bir parça çubuk tarçını suya koyup, içtiğinizde tok tutma özelliğine sahiptir. Genellikle diyet yapan bayanlar bolca tarçınlı su tüketirler. Kan şekerini ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Zencefilin Faydaları: Tarçın gibi yoğun bir aromaya sahiptir. Genellikle likör, şerbet, meşrubat ve kek yapımlarında kullanılır. Soğuk algınlığına iyi gelir ve bağışıklı sistemini kuvvetlendirir.

Anasonun Faydaları: Maydanozgillerden olan bir bitkinin küçük, yeşilimsi tohumudur. Hamur işlerinde kullanılır. Özellikle gevreklerde ve çöreklerde kullanılır. Gaz giderici özelliği nedeniyle Uyku sorunu yaşayan çocukların rahat uyumaları için de kullanılır.

Biberiyenin Faydaları: Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen mucizevi bir baharattır. Kalp sağlığı için faydalı olan biberiye aynı zamanda baş ağrılarının dindirilmesine de yardımcı olur. Etlere ve domates soslara çok yakışan biberiye bazı kek ve ekmek yapımlarında da kullanılır. Baş ağrısı için, bir çay kaşığı kurutulmuş biberiyeyi sıcak suyun içerisinde beş dakika tutup demleyin ve suyu için. Baş ağrılarınıza iyi geldiğini fark edeceksiniz.

Zerdeçalın Faydaları: İltihap giderici ve karaciğer kuvvetlendirici özelliği vardır. Zerdeçal baharatı, tavuk ve ton balıklı salatalara çok yakışır.

Vanilyanın Faydaları: Tropikal bir baharat olan vanilya, yapacağımız sütlü tatlı ve pastaların vazgeçilmez baharatıdır. Keklere ve pastalara tatlı bir aroma verir

About yakup sarıçiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir